Форматний розкрій у виробництві корпусних меблів
13.11.2023 12.42Форматний розкрій у виробництві корпусних меблів
Перша операція у виробництві меблів – форматний розкрій ДСП (MDF, меблевого щита), від якого залежать точність розмірів та відсутність сколів на поверхнях готових деталей. Якість розкрою, а також довговічність верстата та збереження точності з плином часу, визначаються конструкцією та рівнем технічної реалізації вузлів форматного верстата. Також на якість цієї операції впливають властивості матеріалів, що розкроюються, і застосовуваний ріжучий інструмент.
Ефект «бананового різу» – так називають специфічну деформацію вузьких довгих заготовок, що виникає внаслідок звільнення внутрішніх напруг ДСП у процесі розкрою, при цьому середина смуги ніби намагається «відійти» від центру плити.
При промисловому виробництві для боротьби з цим явищем передбачають або розкрій з припуском, з наступним докроєм вже після деформування або спеціальним різом з врізанням пили в середині плити і прорізанням самого матеріалу (у фірми-виробника верстатів Holzma цей додатковий модуль програмного забезпечення називається «різ із зняттям напружень»).
Також можна спробувати уникнути такої специфічної властивості матеріалу, розташувавши вузькі довгі деталі посередині карти розкрою, а більш короткі і широкі ближче до країв плити.
Класичний горизонтальний форматно-розкрійний верстат з рухомою кареткою складається з наступних основних вузлів:
- станина
- пильний вузол
- верхній ковпак-стружкоуловлювач
- рухома каретка
- поперечні салазки
- поперечний (кутовий) упор
- робочий стіл
- поздовжній (паралельний) упор
Для забезпечення високої якості розкрою форматний верстат повинен мати жорстку стабільну станину, надійну каретку з ідеальною прямолінійністю ходу, точну систему лінійок і упорів і пильний вузол з підрізувачем, що працює точно і без вібрацій
Цим вимогам на найвищому рівні відповідає конструкція всього модельного ряду форматно-розкрійних верстатів німецької фірми Altendorf – це точні, надійні та довговічні верстати промислового класу, в яких реалізовані передові розробки у цій галузі.
Серія F25 — швидкий та недорогий старт
Відмінною рисою цієї моделі є надійність, притаманна всій лінійці верстатів від відомого німецького виробника техніки в комбінації з простотою та доступністю: у лінійці є 6 модифікацій, основою яких є повноформатні верстати для вирішення стандартних завдань по форматному розкрою облицьованих та необлицьованих плитних матеріалів. Різниця тільки в типі паралельного упору (1000 мм чи 1410 мм, система «лінза-шкала» чи цифрова індикація розміру), потужності приводу основної пили (4 кВт з одною швидкістю чи 5,5 кВт з двома), малий витяжний ковпак чи великий на кронштейні.
Серія WA 6 – надійність і довговічність у простоті
Модель WA 6 є спрощеною версією старшої серії WA 80: підйом, опускання та нахил пильного вузла здійснюється вручну за допомогою маховиків. Індикація кута нахилу з точністю 0,01 град, що дозволяє робити різи під кутом з дуже великою точністю.
При цьому основні технічні рішення, як то конструкція станини, принцип роботи каретки та пильного вузла, профілі лінійок та відкидних упорів — запозичено у старших серій.
Серія WA 80 — якість та міцність
Маючи досить невеликі варіанти в типах модифікацій, модель WA80 є дуже потужною, надійною і гнучкою для вирішення різних виробничих завдань — верстат може не тільки довго і надійно працювати у важких умовах експлуатації, але також має можливість вибору додаткових оснащень: різних довжин кареток, варіантів моторів приводу пили, систем вимірювань на лінійках (“лінза-шкала”, цифрова індикація розміру або сервопривід через завдання розмірів з пульта).
Серія F 45 – гнучкість у досконалості та досконалість у гнучкості
Модель F45 – флагманська серія, що відрізняється абсолютною гнучкістю підходу до комплектації верстата під найскладніші вимоги будь-якого виробництва: починаючи з можливості вибору різних з 3-х типів пультів керування верстатом (ProDrive, EvoDrive або ElmoDrive), різних довжин кареток, варіантів моторів приводу пили, підрізних агрегатів (2-х або 3-х осьові) типів поперечних упорів та санок, систем вимірювань на лінійках (“лінза-шкала”, цифрова індикація розміру або сервопривід через завдання розмірів з пульта) та закінчуючи великою кількістю додаткових пристроїв, завданням яких прискорити, спростити та покращити роботу оператора для досягнення максимального результату.
При виборі форматно-розкрійного верстата також слід звернути увагу на цілу низку особливостей комплектації та додаткове оснащення, призначення яких – збільшення продуктивності розкрою, підвищення точності та зручності виконання окремих спеціальних операцій, наприклад:
Підвищення продуктивності розкрою:
• електромеханічне керування підйомом та опусканням головної пилки, осьовим положенням підрізної пилки, нахилом пильного вузла;
• оптимізоване розміщення елементів керування: консольний пульт над робочим столом, вимикачі приводів на ручці каретки;
• сервопривід подачі каретки із сенсорною рукояткою.
Підвищення точності розкрою:
- електромагнітна вимірювальна система з цифровою індикацією розмірів для поперечного та повздовжнього упорів;
- спеціальні двосторонні упори Duplex для точного розкрою заготовок з непрямими кутами та зарізання профілів «на вус»;
- додаткова поперечна лінійка Palin для вузьких довгих заготовок або форматування дверних полотен.
Підвищення зручності та якості розкрою для різних матеріалів:
- подовження поперечних салазок з роликовою шиною для зручності при розкрої плит постформінг;
- додаткові поперечні салазки та підтримуючі упори для важких та великогабаритних заготовок;
- пневматична притискна балка на каретці для надійного притиску матеріалу по всій довжині різу;
привід Vario з безступінчатим плавним регулюванням числа обертів головної пили для вибору оптимального режиму різання, наприклад, масивної деревини різних порід, пластику та кольорових металів.